شماره تماس:  02126205700

اختلال واتساپ و اینستاگرام
علت اختلال واتساپ و اینستاگرام در ایران

 

اختلال واتساپ و اینستاگرام در روز 12 مهرماه 1400، به چه علت بود؟

این عدم دسترسی، تنها مربوط به کاربران ایرانی نمی شود و اختلال جهانی بود. برخی از کاربران واتساپ اعلام کردند که پیام‌ های ارسال شده آن ها به دست مخاطبان نمی ‌رسد. همچنین، کاربران دیگری نیز ادعا دارند این برنامه فعال نبوده و اصلا امکان ارسال پیام را نداشتند. این مشکل، در هنگام استفاده از اینستاگرام و فیسبوک نیز وجود داشت.

البته برنامه‌ های واتساپ، اینستاگرام و فیسبوک، همه متعلق به کمپانی فیسبوک هستند و از زیرساخت‌ های مشترکی نیز استفاده می‌کنند؛ به همین علت، هر سه اپلیکیشن دچار اختلال مشترک شده اند. اگر می خواهید علت اختلال جهانی سه اپلیکیشن محبوب و بزرگ در دنیای ارتباطات را بدانید، در ادامه این مطلب با مجله اینترنتی واژه گستر همراه باشید، تا به بررسی دلایل هرکدام بپردازیم.

آیا فیس بوک هک شده؟

در روز 12 مهرماه 1400، اپلیکیشن های واتس آپ، فیسبوک و اینستاگرام، دچار اختلال و قطعی شد. در همین زمان برخی از خبرگزاری ‌ها گفته ‌اند این مشکل به دلیل هک ‌شدن تشکیلات فیسبوک توسط یک هکر ۱۳ ساله چینی است و برخی آن را بزرگترین هک تاریخ اینترنت نامید‌ه‌ اند. اما این ادعا چقدر واقعیت دارد؟

دو تن از اعضای تیم امنیتی فیسبوک که نامشان فاش نشده است، در گزارشی از نیویرک ‌تایمز گفته‌ اند بعید است که حمله سایبری باعث این مشکلات شده باشد؛ زیرا درحال حاضر فناوری پشت برنامه‌ ها به اندازه کافی متفاوت و پیچیده هست که به احتمال زیاد یک هک بر همه آن‌ ها تأثیر نمی‌گذارد.

اختلال واتساپ و اینستاگرام
اختلال واتساپ و اینستاگرام در جهان

علت اصلی اختلال اینستاگرام و واتس آپ چه بود؟

جان گراهام کامینگ، مدیر ارشد فناوری Cloudflare (یک شرکت زیرساخت وب)، در یک رشته توییت گفته است که مشکل به احتمال زیاد از سرورهای فیسبوک است که به مردم اجازه نمی‌دهد به سایت‌ های Instagram و WhatsApp متصل شوند. فیس بوک “تغییر پیکربندی اشتباه” را عامل قطعی شش ساعته ای اعلام کرد که روز دوشنبه دسترسی ۳.۵ میلیارد کاربر به شبکه های اجتماعی و سرویس‌ های پیام رسان این شرکت شامل واتساپ، اینستاگرام و مسنجر را قطع کرد.

فیس بوک در پست وبلاگی که در ساعات پایانی روز دوشنبه منتشر کرد، به فردی که این تغییر پیکربندی را انجام داده و این که آیا این تغییر از قبل برنامه ریزی شده بود، اشاره ای نکرده است. چندین کارمند فیس بوک که مایل نبودند نامشان فاش شود، اعلام کردند علت این قطعی یک اشتباه داخلی در نحوه هدایت ترافیک اینترنت به سیستم های فیس بوک بوده است.

این کارمندان گفتند: نقص کارکرد ابزار های ارتباطی داخلی و سایر منابعی که به همان شبکه متکی هستند تا عمل کنند، این خطا را پیچیده کرد. کارشناسان امنیتی می گویند یک اشتباه ناخواسته یا خرابکاری داخلی هر دو محتمل هستند. با این حال فیس بوک در توییتر اعلام کرد: می خواهیم روشن کنیم که علت اصلی این قطعی، تنها یک تغییر پیکربندی اشتباه بوده است. از جمعیت عظیمی از مردم و مشاغل در سراسر جهان که به ما وابسته هستند؛ پوزش می‌خواهیم. این شرکت تأیید کرد که خدماتش در حال حاضر آنلاین شده.

این قطعی بیش از شش ساعت به طول انجامید و اینستاگرام، واتساپ، مسنجر و اکولوس را از دسترسی خارج کرد. علاوه بر این در داخل شرکت فیس‌بوک هم مشکلاتی پیش آمد و گزارش شده که کارکنان در این مدت نمی‌توانستند به ایمیل‌ ها، نرم‌افزار مدیریت داخلی و سایر ابزار‌ ها دسترسی داشته باشند. مارک زاکربرگ هم در پست فیس بوکی، از مردم و کسب و کار ها عذرخواهی کرد. اما در مورد علت این اختلال، توضیح نداد!

این قطعی چند ساعته، میلیارد ها دلار از ثروت شخصی زاکربرگ را به علت کاهش ارزش سهام فیس بوک بر باد داد.

تیم مهندسی فیس بوک یک پست وبلاگی منتشر کرد که سعی می‌کرد آنچه اتفاق افتاده را توضیح دهد: تیم‌ های مهندسی ما متوجه شده‌ اند که تغییرات پیکربندی در روتر‌ های اصلی که ترافیک شبکه را بین مراکز داده ما هماهنگ می‌کند، باعث ایجاد مشکلاتی در این ارتباط شده است. این اختلال در ترافیک شبکه بر نحوه ارتباط مراکز داده ما تأثیر مستقیم داشت و خدمات ما را متوقف نمود.

اختلال واتساپ و اینستاگرام
علت اصلی اختلال واتساپ و اینستاگرام

 

در ادامه عنوان شد که علت اصلی قطعی “تغییر نادرست تنظیمات” است. بدین ترتیب اشتباه فنی از سوی مهندسان عامل قطعی بوده و شایعات مربوط به هک و یا نشت دیتا و لورفتن سرور های اصلی صحت ندارد. به گزارش بلومبرگ، سهام فیس بوک نزدیک به ۵ درصد و در مقایسه با اواسط سپتامبر ۱۵ درصد کاهش یافت.

 همانطور که انتظار می‌رفت، این اعداد بر ثروت زاکربرگ نیز تأثیر گذاشت، که این روز را با ۱۲۱.۶ میلیارد دلار به پایان رساند. زاکربرگ در رتبه‌بندی میلیاردر‌ های بلومبرگ، به رتبه ۵ سقوط کرد. بیل گیتس بنیانگذار مایکروسافت با دارایی خالص ۱۲۴ میلیارد دلار در رتبه چهارم قرار دارد. قطعی فیس بوک بزرگترین قطعی رصد شده از سوی گروه مونیتورینگ وب داون دتکتور بوده است.

این قطعی دومین ضربه بزرگ به فیس بوک در روز های اخیر پس از افشاگری سوت زن ها در روز یکشنبه بود که این شرکت را متهم کردند مکررا کسب سود را به مهار انتشار اطلاعات نادرست و نفرت پراکنی اولویت داده است. با سرازیر شدن کاربران به اپلیکیشن هایی مانند توییتر و تیک تاک، ارزش سهام فیس بوک در جریان فروش گسترده سهام فناوری در روز دوشنبه، ۴.۹ درصد ریزش کرد که بزرگترین ریزش روزانه از نوامبر گذشته بود.

پس از این که فعالیت سرویس‌ های فیس بوک ازسرگرفته شد، سهام این شرکت در ساعات پس از معاملات رسمی نیم درصد افزایش یافت. مایک شروپفر، مدیر فناوری فیس بوک در توییتی نوشت: خطاب به همه کسب و کار های کوچک، خانواده و افرادی که به سرویس‌ های ما وابسته هستند، متاسفم. وی افزود: ممکن است گاهی زمان ببرد تا به ۱۰۰ درصد برسیم.

اختلال واتساپ و اینستاگرام
بررسی دلایل اختلال واتساپ و اینستاگرام

 

جاناتان زیترین، مدیر مرکز اینترنت و جامعه برکمن کلین سنتر هاروارد در توییتی نوشت: فیس بوک کلید هایش را در ماشین خود قفل کرد. توییتر روز دوشنبه، با استفاده بالاتر از حد معمولی روبرو شد که باعث شد بعضی از کاربران برای دسترسی به پست ها و ارسال پیام های مستقیم مشکلاتی پیدا کنند.

طبق برآورد شرکت استاندارد مدیا ایندکس، فیس بوک که بزرگترین فروشنده تبلیغات آنلاین پس از گوگل است، در طول این قطعی هر ساعت حدود ۴۵۴ هزار دلار درآمد تبلیغاتی آمریکا را از دست داد. با این حال در قطعی های گذشته شرکت های اینترنتی شاهد تاثیر بلندمدت اندکی روی رشد درآمدشان بوده اند.

حتما بخوانید:چطوری امنیت پیج اینستاگرام را بالا ببریم؟

سرویس‌ های فیس بوک شامل اپلیکیشن های مصرف کننده مانند اینستاگرام و ابزار های محیط کاری که به شرکت ها می فروشد و برنامه های داخلی، ساعت ۱۲ به وقت منطقه شرقی آمریکا قطع شده و ساعت ۵ و ۴۵ دقیقه بعدازظهر به وقت منطقه شرقی دوباره وصل شدند.

فیس بوک پس از آغاز قطعی، به کاربران درباره مشکل دسترسی به اپلیکیشن ها، اطلاع داد اما به ماهیت این مشکل یا شمار کاربرانی که با قطعی دسترسی روبرو شدند، اشاره ای نکرده بود.

بر اساس گزارش رویترز، پیام خطا در صفحه وب فیس بوک، خطا در سیستم نام دامنه (DNS) را نشان می داد که به آدرس های وب اجازه می دهد کاربران را به مقصد هایشان هدایت کنند. قطعی مشابه در شرکت ابری آکامی تکنولوژیز در ژوییه باعث از کار افتادن وب سایت های متعددی شده بود.

اختلال واتساپ و اینستاگرام
اپلیکیشن های ارتباطی و اختلال واتساپ و اینستاگرام در جهان

سخن آخر

اختلال چند ساعته واتس آپ، اینستاگرام و فیسبوک، آسیب هایی را به کسب و کار های آنلاین در سراسر جهان وارد کرد. بیشتر افراد، از اطمینان نداشتن پایان این اختلال مضطرب بودند که خوشبختانه، در 13 مهر ماه، این مشکل حل شد. در این مقاله، سعی کردیم علت شفاف و اصلی قطعی سه شبکه اجتماعی پرطرفدار را با توجه به اطلاعاتی که کمپانی فیسبوک منتشر کرد، توضیح دهیم.

امیدواریم که از جمله این مشکلات، برای پلتفرم های بزرگی چون اینستاگرام و واتس آپ به وجود نیاید، زیرا در حال حاظر، قطب اصلی تبلیغات در فضای مجازی به خصوص اینستاگرام می باشد. امروزه کسب و کار های بسیاری، وابسته به سوشال مدیا و اپلیکیشن های زیرمجموعه کمپانی فیسبوک هستند.

آیا این اختلال چند ساعته اپلیکیشن های زیرمجموعه فیسبوک، آسیبی به کسب و کار شما وارد کرد؟
به نظر شما، حدف شبکه های اجتماعی، چه تاثیری در دنیا تبلیغات و کسب و کار ها دارد؟

0 0 رای ها
رتبه بندی مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کاربر
کاربر
ژانویه 17, 2022 8:31 ق.ظ

ممنون از توضیحات خوبتون

0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x