شماره تماس:  02126205700

استراتژی تبلیغات چیست و چرا تعیین آن حائذ اهمیت است؟ در این مقاله قصد داریم دلیل داشتن استراتژی تبلیغاتی و آموزش ایجاد آن را بیان کنیم .

استراتژی تبلیغات، پلن و برنامه ای  برای جلب و ترغیب مشتری به منظور خرید یک محصول یا خدمات است. این تعریف بسیار ساده بود ولی انجام آن کار تخصصی و دشواری است

 عناصر اساسی استراتژی تبلیغات عبارتند از:

  •     محصول و کارایی و مزیت آن
  •     کاربران و مشتریان و علایق آن ها
  •     بیان مزیت های  مسیرهای دیگر که به وسیله ی آن مشتری از محصول مطلع شود.
  •     تعیین بودجه برای این کار.

در واقع به این معنی است که اهداف باید به وضوح مشخص شود، جامع هدف باید به درستی بشناسیم ، ابزارها باید به درستی استفاده شود و براساس منابع موجود انتخاب ها صورت گیرد. ارزش گذاری درست محصول ، تعریف بازار هدف، آنالیز دقیق رسانه ها و ابزار های تبلیغ  و در نهایت تعیین بودجه برای رسیدن به این اهداف.

توجه داشته باشید تعیین و تنظیم روند بهبود کیفیت (KPI) از اقدامات مهم در زمینه تعیین استراتژِ تبلیغات به حساب می آید پس از آن قافل نشوید .

روند تعیین استراتژی

برای تعیین و یا طراحی استراتژی تبلیغاتی نیاز است که موارد زیر بررسی شوند:

  • جایگاه برند (موقعیت برند و محصولات در بازار)
  • مشتریان هدف (کابرانی که از برند شما استفاده می کنند و راضی هستن)
  • رسانه های تبلیغاتی (بستری که از آن برای معرفی کسب و کار و محصولات خود استفاده می کنید )
  • برنامه ریزی، پیاده سازی و اجرا تبلیغات
  • افزایش بازدهی و بهبود عملکرد

مراحل برنامه ریزی برای تعیین استراتژی تبلیغات

مرحله اول: شناخت جایگاه

جایگاه کنونی برند و محصولات خود را  در بازار مورد بررسی قرار می گیرد. اینکه برندتان تا به امروز چند درصد از سهم بازار را به خود اختصاص داده، چه میزان از تبلیغات و رسانه ها استفاده کرده، و اینکه جایگاه خود را نسبت به رقبای خود در این بازار هدف بسنجید ، همه اینها جزئی از مرحله اول یعنی بررسی موقعیت و جایگاه برند هستند.

در مرحله دوم : بازار هدف و مشتریان خود

مشتریان وفادار و همچنین مخاطبین اصلی و هدف خود را بشناسید و بررسی کنید . معمولا مشتریان اصلی برند به دو دسته تقسیم می شوند: ۱- مشتریانی  که مطمئنید محصول برند شما  را خریداری می کنند. ۲- مشتریانی  که علاقه زیادی به خرید دارند اما احتمال خریدشان کم است! در بررسی مشتریان اطلاعات کاملی از خصوصیات، رفتارها و علاقه مندی های مشتریان بدست می آید. این اطلاعات در آینده کمک شایانی به تدوین استراتژی می کند.

در مرحله سوم : بررسی رسانه ها

با توجه به اهداف تعیین شده و ابزارهای موجود ، و همچنین مشتریان اصلی ، بستر مناسب برای تبلیغات انتخاب می شوند.

مرحله چهارم: برنامه ریزی و اجرا

حالا نوبت برنامه ریزی است با استفاده از داده ها در مراحل قبلی برنامه ریزی درست انجام دهید و شروع کنید به تبلیغات هدف مند خود

در مرحله آخر: گزارش گیری و ثبت بازخورد

بعد از اجرای تبلیغات نیاز به رصد دقیق آن و به دست آوردن بازخورد ها و گزارش های مناسب  از تبلیغات انجام شده است . بهینه سازی عملکرد برای انجام تبلیغاتی بهتر در آینده اتفاق می افتد.

تمامی این مراحل را به دقت انجام دهید تا تبدیل شود به برنامه مدون تبلیغات که به این برنامه ، برنامه تبلیغاتی، یا برنامه بازاریابی (Marketing Plan) و یا نقشه راه (Road Map ) گفته می شود.

 

استراتژی تبلیغات

مراحل طراحی برنامه بازاریابی

یک استراتژی تبلیغاتی هدفمند دارای برنامه تبلیغاتی و بازاریابی مشخص است.

در برنامه بازاریابی باید موارد زیر را مورد بررسی قرار دهید :

جستوجو بازار

نحوه طراحی پلن تبلیغاتی

یکپارچه سازی تبلیغات

مدیریت برنامه ریزی و اجرا

گزارش گیری  و نظارت بر اجرای درست

تحقیقات بازار

اگر نسبت به برند خود محصولاتی که ارائه میدهید  یا خدماتی دارید مطمئن هستید که در بازار خریدار دارد پس عجله کنید. یک تولیدکننده  یا مدیر ابتدا باید خود به محصول و یا خدمات شرکتش ایمان داشته باشد و بعد از دیگران انتظار داشته باشد که از آن  خدمات استفاده کنند.

در این بازار، خیلی کارفرماها را هستند که حاضر نیستند روی خدمات و کسب و کارشان هزار تومان هم تبلیغ کنند، بعد رویای رونق کسب و کار و افزایش مشتری آن را دارند. البته قابل ذکر است که بسیاری از افراد را هم هستند که با تبلیغات غیر اصولی و متضاد با هدفشان  هزینه های بسیاری  را از دست داده اند.

با توجه به این توضیحات، اهمیت و اولیت شناخت بازار بیشتر به چشم میخورد. شما با تعیین بازار هدف می توانید نیاز مخاطبان خود را بشناسید . و با امکان سنجی مناسب ، زمان و مکان مناسب تبلیغ خود را ارائه دهید.

طراحی  برنامه تبلیغاتی مناسب

برای ایجاد یک استراتژی تبلیغاتی مناسب ابتدا باید اهداف خود از ارائه محصول یا خدمات را مورد بررسی قرار دهید . مشخص کردن هدف خدمات ارائه داده شده و شناسایی مشتریان از مهمترین عوامل برای تدوین برنامه تبلیغاتی است.

پس از این مرحله با توجه به بودجه مورد نظر، روش های تبلیغاتی موجود مانند پازلی مشخص است و دسته بندی می شوند.

در مرحله بعد با توجه به شناخت بازار هدف ، جایگاه های تبلیغ مشخص شده و برنامه تبلیغاتی برای ارائه آماده می گردد.

مواردی که در تدوین استراتژی تبلیغاتی باید در نظر داشت:

بررسی محرک های خارجی و داخلی بر روی محصول یا خدمات

بررسی علت و هدف های شما از ارائه محصول یا سرویس

بررسی مدل های تبلیغاتی با توجه به زمان، مکان، تاریخ و …

بررسی شرکت های دیگر ارائه دهنده این خدمات و محصولات

مدیریت و برنامه ریزی برای موارد پیش بینی نشده

یکپارچه سازی

منظور از یک پارچه سازی تبلیغات، ایجاد برنامه ای برای افزایش فروش محصول است . تبلیغات باید منظم قابل تغییر متناسب با نیاز مشتری باشد  تا باعث خرید شود. هیچ وقت شما با تبلیغات محدود  یک محصول نمی توانید آن را به مشتری بفروشید ! پس راهکار یکپارچه سازی تبلیغات است.

مدیریت اجرایی تبلیغات

اجرای برنامه ریزی شده  تبلیغات و منظم انجام دادن آن، می تواند مانند صدای بمبی،جلب توجه کند ومحصول و خدمات شما را به تمام شهر معرفی کند. پس چگونگی اجرا تبلیغات، بسیار مهم است.

نحوه اجرای تبلیغات روی جذب مخاطب بسیار موثر است.

ارزیابی و نظارت

مدیریت بدون گزارش گیری و نتیجه گیری فایده ای ندارد . در پایان دوره تبلیغات باید استراتژی کار و نتیجه آن  گرفته شده مورد بررسی قرار بگیرد.

0 0 رای ها
رتبه بندی مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x