شماره تماس:  02126205700

الگوریتم اینستاگرام را می دانید؟ اگر شما هم مانند سایر کسب و کارها یک صفحه اینستاگرام برای برندتان ایجاد کرده اید، باید متوجه  این موضوع شده باشید که الگوریتم اینستاگرام برخی تغییرات داشته است.

الگوریتم جدید اینستاگرام به تازگی تبدیل به سوالی برای استفاده کنندگان شده و افراد نمی‌ دانند که اولویت اینستاگرام برای نشان دادن پست و استوری‌ های جدید به کاربران چه چیزی است.در این مقاله شما را با الگوریتم جدید اینستاگرام آشنا می کنیم.

الگوریتم اینستاگرام
الگوریتم اینستاگرام چگونه کار می کند؟

الگوریتم اینستاگرام

پشت این شبکه ی اجتمااعی پر طرفدار و الگوریتم آن، یک هوش مصنوعی پیشرفته قرار گرفته است. این الگوریتم براساس یادگیری ماشین کار می‌ کند. به عبارت دیگر، هوش مصنوعی آن در هر لحظه اطلاعات میلیون ‌ها کاربر از سرتاسر جهان را تحلیل می ‌کند تا متوجه شود بر چه اساس باید محتوا های جدید را به آن‌ ها نشان دهد.

همین موضوع باعث می ‌شود که الگوریتم اینستاگرام هر لحظه و حتی هر ثانیه در حال تغییر باشد.

احتمالا تا به حال به این موضوع دقت کرده‌ اید که در گذشته، اینستاگرام پست‌ ها را بر اساس زمان انتشار آن ‌ها به شما نشان می‌ داد، اما در حال حاضر محتوا را بر اساس الگوی جدیدی به شما نشان می‌ دهد.

به عبارت دیگر الگوریتم جدید دیگر به حالت وقایع ‌نگاری یا کرونولوژی عمل نمی‌ کند. بلکه عوامل دیگری مانند علاقه شما به موضوع پست، میزان ارتباط شما با صاحب حساب کاربری و … در زود تر نشان داده شدن پست به شما موثر تر هستند.

نکات مهم در مورد الگوریتم جدید اینستاگرام

تفاوت تصویر و ویدیو

خیلی از افراد فکر می‌ کنند اگر بیشتر از تصویر های ثابت، محتوا های ویدیویی منتشر کنند، در بیشتر نشان دادن محتوای آن ها به مخاطب تاثیر بیشتری دارد. پس از این شایعات، اینستاگرام با توضیحاتی به این شایعه پایان داد و مشخص شد ویدیو و تصویر از نظر الگوریتم اینستاگرام نسبت به هم برتری ندارند.

 

تعامل (اینتراکشن) غیر واقعی

الگوریتم جدید اینستاگرام می‌ تواند مواردی مانند استفاده از ربات برای جمع کردن لایک و کامنت را شناسایی کند. پس تا حد امکان برای جذب فالوور از روش های ارگانیک و واقعی استفاده کنید.

میزان بلندی یا کوتاهی کامنت

میزان تعدا کاراکتر هایی که استفاده می کنید اصلا مهم نیست و حتی می تواند شامل یک ایموجی باشد. تمام کامنت‌ ها صرف نظر از طولشان ارزش یکسانی برای الگوریتم اینستاگرام دارند و به عنوان اینتراکشن محسوب می‌ شوند.

الگوریتم اینستاگرام
طول کاراکتر های کامنت در اینستاگرام چقدر باید باشد؟

نوع حساب کاربری

اگر برای تغییر اکانتتان از شخصی به بیزنسی دچار تردید هستید، باید به شما بگوییم که اینستاگرام رسما اعلام کرده است که الگوریتمش تفاوتی میان انواع اکانت ‌ها قائل نمی‌ شود. به عبارتی، نوع اکانتی که دارید به هیچ عنوان روی میزان نشان داده شدن محتوای شما به کاربران تاثیری ندارد.

الگوریتم اینستاگرام
تاثیر نوع اکانت اینستاگرام در بازدید پیج

شایعه ی 30 دقیقه ی اول

در مورد ۳۰ دقیقه اول به مدت چند سال بحث ها و شایعات زیادی وجود داشت، تا این که اینستاگرام به این موضوع واکنش نشان داد. براساس این شایعه، میزان تعاملی که یک پست در نیم ساعت اول بعد از پست شدن  ثبت می شود، در تعیین جایگاه آن در فید برای الگوریتم اینستاگرام مهم است.

ولی اینستاگرام این شایعه را رد می‌ کند. بنا بر این اگر پست شما در دقایق اول تعامل بالایی نداشته باشد، باعث این نمی ‌شود که اینستاگرام آن را برای فالوور های پیگیر شما نمایش ندهد.

الگوریتم جدید برای فید

اگر می ‌خواهید به الگوریتم جدید مسلط باشید، ابتدا باید بدانید این الگوریتم بر چه اساس کار می ‌کند. در ادامه چند نکته مهم درباره الگوریتم اینستاگرام را توضیح می دهیم.

الگوریتم اینستاگرام در سال جدید تغییرات چندانی نسبت به سال قبل نداشته است. با این وجود، دانستن مواردی که اینستاگرام در سال ۲۰۲۱ به آن‌ ها اهمیت می ‌دهد به شما کمک می‌ کند تا راحت ‌تر با این شبکه اجتماعی کار کنید.

قوانین اینستاگرام در سال ۲۰۲۱ به ترتیب به موارد زیر اهمیت می‌ دهند و براساس آن ‌ها میزان موفقیت یک پیج اینستاگرامی را تعیین می کند:

الگوریتم اینستاگرام
الگوریتم اینستاگرام برای فید

علاقه به محتوا

این که چه کسانی را دنبال می‌ کنید و چه مطالبی را لایک می کنید بر ترتیب نشان دادن پست ‌ها برای شما اهمیت دارد. اینستاگرام تلاش می‌ کند بفهمد که شما چه مطالبی را می‌ پسندید و همان‌ ها را در بالای فید برای شما نمایش می دهد، و به عبارتی، ترتیبی که پست‌ ها در اینستاگرام چیده می ‌شوند نشات گرفته از رفتار های گذشته شما در این شبکه اجتماعی است.

کسانی که با آن‌ها در ارتباط هستید، محتوا هایشان را بیشتر لایک می‌ کنید، شما را در پست‌ ها بیشتر تگ می ‌کنند و نوع پست ‌هایی که با آن‌ ها تعامل دارید در این مورد موثر هستند.

الگوریتم جدید رابطه شما را با فالوور ها تعیین می‌ کند

اینستاگرام سعی دارد که از روی نوع تعامل شما با افراد، حدس بزند چه کسانی به شما نزدیک‌ تر هستند و مطلب همان افراد را به شما نشان بدهد. به عنوان مثال، اگر روی عکس‌ های شخص خاصی زیاد کامنت بگذارید یا زیاد تگ بشوید، از نظر اینستاگرام آن شخص احتمالا عضوی از خانواده یا دوستان نزدیک شما است.

در نقطه مقابل آن، احتمالا متوجه شده‌ اید که با فالو کردن یک شخص جدید، اینستاگرام در ابتدا تعدادی از پست های او را به شما نشان می ‌دهد. در صورتی که شما تعامل با این محتوا برقرار نکنید، الگوریتم اینستاگرام حدس می‌ زند که این فرد از جمله اشخاص نزدیک به شما نیست.

در نتیجه پست های او را به قسمت‌ های انتهایی فید منتقل می کند.

اهمیت داشتن زمان برای الگوریتم اینستاگرام

چینش فید اینستاگرام دیگر به ترتیب زمان نیست. با این حال، الگوریتم جدید اینستاگرام زمان پست شدن محتوا را به عنوان یکی از عامل‌ های نشان دادن محتوا به مخاطب در نظر دارد. اینستاگرام همیشه تلاش می‌ کند تا جدید‌ترین محتوا ها را به شما نشان دهد. پس اگر می‌ خواهید در اینستاگرام موفق شوید یک تقویم محتوایی برای مطالب اینستاگرام تدوین کنید.

توجه داشته باشید که یکی از راه‌ های موفق شدن در الگوریتم جدید اینستاگرام این است که شما زمان بهینه برای پست کردن را بدانید.

میزان استفاده شما از اپلیکیشن

آیا تا به حال برایتان اتفاق افتاده که بعد از مدت طولانی اینستاگرام را باز کنید و با حجم زیادی از پست‌ ها مواجه شوید؟ دفعه بعد که این اتفاق افتاد، دقت کنید که ساعت این پست ‌ها الزاما به ترتیب نیستند!

در واقع هر چه شما در یک روز به تعداد دفعه‌ های بیشتری اینستاگرام را چک کنید، ترتیب زمانی نشان دادن پست‌ ها منظم‌ تر خواهد بود.

تعداد دفعه ‌های بازدید شما از اینستاگرام روی محتوایی که می ‌بینید تاثیر دارد. چرا که اینستاگرام تلاش می‌ کند در هر بازدید به شما جدید ترین محتوا ها را نشان بدهد و محتوا هایی را که قبلا دیده‌اید دیگر در بالای فید نمایش ندهد.

این نکته برای مخاطب‌ های شما هم صادق است. بنابر این موقع طراحی استراتژی برای اینستاگرام مارکتینگ، این موضوع را هم در نظر داشته باشید که مخاطب ‌های شما احتمالا چند بار در روز به این شبکه اجتماعی سر می‌ زنند.

تعداد فالووینگ های شما برای الگوریتم جدید بسیار مهم است

چند نفر را در اینستاگرام فالو کرده اید؟ هر چه تعداد فالووینگ ‌های شما بالاتر باشد، دست اینستاگرام در انتخاب و نشان دادن محتوا باز تر است. به همین دلیل است که با یک دور باز کردن اینستاگرام، پست‌های تمام فالووینگ‌ هایتان را مشاهده نمی کنید.

هر چه اکانت‌ های بیشتری را فالو کنید، پست ‌های بیشتری را از از دست می دهید. این بخش از الگوریتم اینستاگرام باعث می‌ شود که فالووینگ ‌های «روح» شما خود به‌ خود حذف بشوند؛ چرا که اینستاگرام تلاش می‌ کند که محتوای فعال‌ ترین اکانت ها را به شما نشان بدهد. هر چه اکانتی کمتر فعالیت کند از نظر اینستاگرام ارزش کمتری دارد که آن در میان فالووینگ‌ های فعال شما قرار بدهد.

مدت زمان استفاده یا Usage

مدت زمانی را که در اینستاگرام سپری می‌ کنید نیز در محتوا هایی که می‌ بینید تاثیر دارد. هر چه بیشتر در اینستاگرام زمان بگذارنید، تعداد محتوا های جدید کمتر می‌ شوند و در نهایت به نقطه‌ ای می‌ رسید که هیچ محتوای جدیدی را ندیده باقی نگذاشته اید!

و در پایان این مقاله..

با ساز و کار الگوریتم جدید اینستاگرام آشنا شدید و متوجه شدید که برای نشان دادن محتوای پیج خود در فید اینستاگرام چه معیارهایی را باید داشته باشید.

در مقاله های بعدی در مورد الگوریتم استوری و سایر بخش های اینستاگرام صحبت می کنیم.

موفق و پیرور باشید.

0 0 رای ها
رتبه بندی مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x