شماره تماس:  02126205700

اینستاگرام با بیش از ۷۴ میلیون کاربر به یکی از محبوب ‌ترین و پرکاربرد ترین شبکه‌های اجتماعی در ایران و جهان تبدیل شده است. طبق آمار ارائه شده توسط فیسبوک، میانگین فعالیت کاربران زیر ۲۵ سال در اینستاگرام حدود ۳۲ دقیقه و افراد بالای ۲۵ سال حدود ۲۴ دقیقه در روز است. این شبکه اجتماعی روز به روز در حال ارتقا و افزودن امکانات جدید برای راحتی بیشتر کاربرانش است. در این میان بخش اکسپلور اینستاگرام یکی از محبوب‌ ترین قسمت‌ های این بستر پرطرفدار به شمار می ‌رود.

اکسپلور اینستاگرام چیست؟

اینستاگرام با توجه به فعالیت شما و دوستان ‌تان، طبق الگوریتم مشخصی که دارد، پست‌ های مختلفی را برای شما نمایش خواهد داد. البته باید به این نکته نیز توجه کنید که که بر خلاف صفحه اصلی اینستاگرام که پست ‌‌های صفحاتی که آن‌ ها را دنبال کرده‌ اید به شما نشان می ‌دهد، الگوریتمی که برای اکسپلور در نظر گرفته شده بر اساس بازتاب فعالیت و علایق شما در اینستاگرام است و با این که شما چه صفحه‌ هایی را دنبال کرده‌ اید ارتباط مستقیمی ندارد. برای دسترسی به این بخش در صفحه اینستاگرام خود، گزینه‌ ای که به شکل یک ذره بین است و بین دو علامت + و خانه قرار دارد را انتخاب کنید.

اینستاگرام آماری بر اساس پست ‌های مورد علاقه کاربران در اکسپلور منتشر کرده که با هم نگاهی به آن ها می اندازیم:

۴۵ درصد مسافرت

44 درصد موزیک

43 درصد غذا و نوشیدنی

42 درصد لباس

41 درصد فیلم

محتوای بخش اکسپلور اینستاگرام چطور انتخاب می ‌شود؟

محتوای اکسپلور برای هر کاربر متناسب با علایق او ایجاد می ‌شود و اکسپلور اینستاگرام هیچ دو کاربری شبیه یکدیگر نیست. اما سوال اینجاست که اکسپلور بر چه اساسی رفتار کاربر و الگوی فعالیت کاربران را شناسایی می‌ کند و محتوای آن بر چه اساسی نمایش داده می ‌شود؟

اکسپلور اینستاگرام
محتوای بخش اکسپلور اینستاگرام چطور انتخاب می ‌شود؟

مشاهدات بالینی نشان می دهد که محتوای نمایش داده شده در اکسپلور اینستاگرام بر اساس الگوریتم زیر انتخاب می‌ شود:

پست‌ هایی که کاربر قبلا با آن‌ ها درگیر شده است.

پست ‌هایی که به علت تولید محتوای خوب مورد توجه کاربران زیادی قرار گرفته ‌اند.

محتوای نمایش داده شده بر اساس صفحاتی که کاربر دنبال می‌ کند.

با توجه به موارد بالا، با شناخت این الگوریتم می ‌توانیم برای رسیدن پست‌ های اینستاگرام خود به اکسپلور کاربران بهتر برنامه ‌ریزی کنیم.

اکسپلور اینستاگرام
محتوای بخش اکسپلور اینستاگرام

دلیل نمایش پست‌ ها در اکسپلور چیست؟

پیشنهاد های اینستاگرام برای شما

اینستاگرام علاوه بر تحلیل رفتار و فعالیت هر کاربر، محتوای جدیدی که از قبل با آن‌ ها برخورد نداشتید را به صورت رندوم (اتفاقی) در اکسپلور به شما نشان می ‌دهد تا شاید در لیست علاقه‌مندی‌ های‌ شما قرار گیرد. تعدادی از پست‌ هایی که در اکسپلور اینستاگرام می‌ بینید با این توضیح برای‌ تان نمایش داده می ‌شوند که پیشنهاد های اینستاگرام به شما هستند. بنابر این برخی از این پست ‌ها بین کاربران محبوب بوده و نرخ مشارکت بالایی داشته و از این طریق به اکسپلور شما راه پیدا کرده‌ اند. این گزینه به ما کمک می‌ کند تا با داشتن پست ‌هایی با نرخ مشارکت بیشتر نسبت به سایر پست ‌های خودمان به اکسپلور مخاطبان جدیدی راه پیدا کنیم. برای مثال زمانی که کاربران زیادی را با پست خود درگیر کردیم، احتمال دارد  دوستان آن‌ ها هم پست ما را ببینند و به صفحه شما علاقه‌مند شوند.

پست لایک شده توسط دوستانتان

طبق الگوریتم تعریف شده برای اینستاگرام، از آن جایی که شما افرادی با علایق مشابه خودتان را دنبال می ‌کنید پس احتمال می ‌دهد که شما هم ممکن است این پست ‌ها را دوست داشته باشید. به همین دلیل پست‌ها با این توضیح وارد اکسپلور شما هم می ‌شوند.

اکسپلور اینستاگرام
پست های لایک شده توسط مخاطبین شما

پست مشابه با محتوایی که قبلا لایک کرده ‌اید

محتوای مورد علاقه شما با لایک کردن پست ‌هایی در این زمینه برای اینستاگرام روشن می‌ شود و در مقابل این شبکه اجتماعی پست‌ های بیشتری را که شبیه به محتوای آن بوده را در اکسپلور اینستاگرام‌ به شما نشان می ‌دهد.

پست محبوب در منطقه جغرافیایی شما

این متن زیر پست اکسپلور شما به این معنی است که محتوای نمایش داده شده در کشور یا شهر شما مشاهده ی بیشتر و نرخ مشارکت بالایی داشته است. این توضیح را ممکن است زیر پست‌ افرادی که در محدوده جغرافیایی مشابه شما هستند هم ببینید، چون اینستاگرام تشخیص داده که ممکن است شما هم آن را دوست داشته باشید پس برای شما هم نمایش داده می‌ شود.

محتوای مشابه با ویدیو هایی که تماشا کرده ‌اید

زمانی که شما ویدیویی را تا انتها یا فقط برای چند ثانیه تماشا می ‌کنید حتی اگر آن را لایک نکرده باشید، اینستاگرام متوجه علاقه شما به محتوای ویدیو می ‌شود و ویدیو های مشابه آن را در اکسپلور به شما نشان می‌ دهد.

اکسپلور اینستاگرام
محتوای مشابه با ویدیو هایی که تماشا کرده ‌اید

پست‌ هایی که به اشتراک گذاشته‌ اید

هنگامی که محتوای پستی در اینستاگرام برای شما جالب باشد و به آن علاقه داشته باشید، احتمالا آن را برای دوستانتان نیز ارسال خواهید کرد یا در استوری اینستاگرام خود به اشتراک می‌ گذارید. اینستاگرام با بررسی فعالیت شما نسبت به این نوع محتوا، متوجه علاقه شما به این پست ‌ها می ‌شود. در نتیجه محتوایی مانند آن ‌ها را در اکسپلور اینستاگرام‌ تان نمایش می‌ دهد.

۶ نکته کاربردی برای نمایش محتوا در اکسپلور اینستاگرام

به پرسونای مخاطب خود توجه کنید

اهمیت دادن به مخاطب می ‌تواند بین به اشتراک گذاشته شدن محتوا یا نادیده گرفتن آن تفاوت ایجاد کند. قبل از هر چیزی شما نیاز دارید مخاطبان خود را بشناسید تا مطابق با علایق و ویژگی‌ های آن ‌ها محتوا تولید کنید. برای تولید محتوای مناسب ابتدا باید بدانید که کاربران با چه نوع محتوایی تعامل بیشتری دارند و مخاطب هدف ‌تان کیست؟ آن‌ ها به چه چیزی علاقه مند هستند؟ چه کسانی را در اینستاگرام دنبال می‌ کنند؟

محتوای اکسپلور را بررسی کنید

سعی کنید محتوای اکثر پست ‌های اکسپلور را بررسی کنید تا موضوعات مورد علاقه کاربران را بشناسید و در آن زمینه ‌ها تولید محتوا کنید.

از قابلیت جستجوی اینستاگرام استفاده کنید

با استفاده از قابلیت جست و جو اینستاگرام محتوای محبوب کاربران را در منطقه جغرافیایی ‌تان بشناسید. برای استفاده از آن وارد صفحه اینستاگرام خود شده و در قسمت جست و جو، گزینه Places را انتخاب کنید و محدوده دقیق‌ تری از موقعیت جغرافیایی خود بدهید.

از هشتگ ‌ها به خوبی بهره ببرید

هشتگ ‌ها از گم شدن محتوای ‌تان میان انبوه پست ‌های اکسپلور اینستاگرام جلوگیری می‌ کنند. استفاده از هشتگ‌ ها به صورت درست بسیار مهم است چون هشتگ ‌ها در اینستاگرام مانند کلمات کلیدی در سئو هستند. برای نتیجه بهتر سعی کنید اصلی‌ ترین و پرطرفدار ترین هشتگ‌ های مربوط به زمینه مورد نظرتان را پیدا کرده و از آن‌ ها در کپشن پست‌ هایتان استفاده کنید. با استفاده از هشتگ ‌های مناسب برای پست‌ هایتان می‌ توانید کاری کنید که صفحه اینستاگرامتنان بیشتر در معرض دید مخاطبان علاقه ‌مندان قرار بگیرد، تعداد فالوئر هایتان افزایش یابد و در نهایت بازدید پست های اینستاگرامتان روز به روز بیشتر شود.

اکسپلور اینستاگرام
از هشتک استفاده کنید

راه‌های مختلف برای افزایش نرخ تعامل را به کار بگیرید

هر چه پست اینستاگرام‌ تان لایک و کامنت بیشتری دریافت کند، شانس بیشتری دارید تا پست مورد نظر در صفحه اکسپلور نمایش داده شود. زمانی که عکس یا ویدیویی را منتشر می ‌کنید، به این فکر کنید که چگونه می‌ توانید دنبال کنندگان بیشتری داشته باشید؟ برای مثال اگر برای صفحه اینستاگرام‌ تان استوری می‌ گذارید، مطمئن شوید لوکیشن خود را مشخص کرده ‌اید، زیرا با ثبت لوکیشن شانس خود را برای دیده شدن در استوری‌ کاربران منطقه زندگی خود افزایش می ‌دهید.

محتوای متنوع برای اینستاگرام تولید کنید

اینستاگرام یک شبکه اجتماعی تصویر محور است که در ابتدا فقط امکان اشتراک گذاری تصاویر در آن وجود داشته است، اما امروزه بخش ‌های مختلفی از جمله به اشتراک گذاشتن پست‌ های اسلایدی، ویدیو در IGtv و … نیز به آن اضافه شده است.

جمع بندی

اینستاگرام یکی از محبوب ‌ترین شبکه ‌های اجتماعی‌ ست که همه قشر از افراد جامعه را در بر می ‌گیرد. تعداد زیاد کاربران این شبکه اجتماعی باعث شده تا اینستاگرام به یک منبع درآمد تبدیل شود و افراد زیادی با استفاده از این شبکه اجتماعی به در آمد های بسیار زیادی در ماه برسند. شما می‌ توانید از ترفند های مختلف برای بازاریابی در اینستاگرام استفاده ‌کنید، اما به این نکته دقت کنید که از بخش اکسپلور غافل نشوید. باید بدانیم برای موفقیت در این زمینه شناخت مخاطب از مهم ‌ترین نکاتی است که باید به آن توجه داشته باشیم. شناخت علایق و رفتار مخاطبان‌ تان به شما کمک می کند تا محتوایی متناسب با سلیقه آن‌ ها خلق کنید.

در این مقاله سعی کردیم سوالات شما را در رابطه با اکسپلور اینستاگرام پاسخ دهیم و روش‌ های دیده شدن در آن را بررسی کنیم، امیدواریم از این مقاله لذت برده باشید.

 

 

0 0 رای ها
رتبه بندی مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x