شماره تماس:  02126205700

میزان تعامل کاربران در شبکه ‌های اجتماعی دارای اهمیت بسیار زیادی است و هر چه نرخ تعامل (اینگیجمنت ریت) بالا تر باشد، بدون شک الگوریتم شبکه ای که در آن فعالیت می کنید ارزش بیشتری برای شما قائل می شود. طبق الگوریتم جدید اینستاگرام این موضوع مزایای زیادی برای شما در پی دارد.

نرخ تعامل یا اینگیجمنت اینستاگرام

اینگیجمنت به میزان تعامل کاربران اینستاگرام با انواع محتوایی که در این شبکه اجتماعی تولید می شود می گویند. براین اساس نرخ تعامل، به نسبت مشارکت کاربرانی گفته می‌ شود که از بین کل فالوئر ها با محتوای شما تعامل و مشارکت داشته ‌اند. به دلیل اهمیت زیاد این موضوع، در الگوریتم‌ های جدید اینستاگرام، فقط لایک، کامنت و تعداد بازدید اهمیت ندارد و دنبال کردن هشتگ ‌ها، مشارکت در IGTV و تعامل در استوری ‌ها نیز مهم است.

اهمیت اینگیجمنت ریت

نرخ تعامل اهمیت زیادی دارد؛ چرا که به واسطه آن هدف اصلی حضور در شبکه ‌های اجتماعی محقق شده است و معلوم می‌ شود تا چه اندازه محتوای کاربردی و جذاب تولید کرده ‌اید و چقدر موفق بوده اید تا مخاطبان را درگیر محتوایتان کنید و با آن ها ارتباط و تعامل دو طرفه داشته باشید. ولی اگر بخواهیم از جنبه ی دیگری به اهمیت نرخ تعامل نگاه کنیم متوجه می‌ شویم که هر چه نرخ اینگیجمنت ما (شامل لایک، بازدید، تعامل در استوری، کامنت و…) کمتر باشد، طبیعتا در برنامه ‌های ارتباطی، اطلاع‌ رسانی و تبلیغاتی خود موفق نبوده ‌ایم و ترافیک ورودی به سایت، میزان آگاهی از برند و در نهایت میزان فروش راضی ‌کننده نخواهد بود.

اینگیجمنت چگونه محاسبه می شود؟

محاسبه اینگیجمنت در اینستاگرام نیز کار ساده ‌ای نیست و پیچیدگی‌ های خودش را دارد. تا امروز بیشترین مواردی که در محاسبه نرخ تعامل اهمیت داشته، تعداد لایک و کامنت و ویو بوده است، اما عده ‌ای از کارشناسان می‌ گویند چون امکان تقلب در این موارد وجود دارد، بنابراین نمی‌ توان آن ها را معیار خوبی در نظر گرفت. به همین دلیل فرمول‌ های مختلفی برای محاسبه اینگیجمنت ریت وجود دارد که سه مورد مرسوم را با هم بررسی می کنیم.

اینگیجمنت اینستاگرام
اینگیجمنت چگونه محاسبه می شود؟

براساس تعداد دنبال ‌کنندگان

آسان ترین روش محاسبه نرخ تعامل که کاربرد زیادی هم دارد این است که نسبت مجموع تعداد نظرات و لایک‌ های یک حساب کاربری به تعداد مجموع فالوئر ها محاسبه شده و سپس در ۱۰۰ ضرب شود. از آنجایی که تعداد لایک ‌ها، کامنت‌ ها و فالوئر های یک اکانت عمومی به راحتی قابل محاسبه است، در نتیجه این روش گزینه مناسبی برای سنجش نرخ تعامل پیج اینستاگرام می باشد.

اینگیجمنت چگونه محاسبه می شود؟
نحوه محاسبه اینگیجمنت

بر اساس نمایش

بعضی معتقدند به جای تعداد فالوئر ها باید نرخ تعامل براساس تعداد نمایش (ایمپرشن) محاسبه شود. در این روش فرمول محاسبه ما مانند روش قبل است، با این تفاوت که در مخرج کسر به جای تعداد کل دنبال‌ کنندگان، تعداد نمایش یا ایمپرشن را قرار می ‌دهیم. چون تعداد نمایش ‌ها، دقیق‌ تر و بهتر از تعداد کل فالوئر ها است، در نتیجه این روش نتیجه بهتری می ‌دهد.

بر اساس تعداد ذخیره شدن

در این روش هم مانند فرمول قبلی که بر اساس ایمپرشن بود عمل می‌ کنیم با این تفاوت که به تعداد لایک و کامنت ‌ها باید تعداد ذخیره‌ شدن پست را نیز اضافه کنیم. این روش نیز مانند مرحله قبل نتیجه نسبتا دقیقی می‌ دهد و نکته قابل ملاحظه این است که حاصل به دست آمده خیلی با جواب قبلی تفاوت ندارد؛ چرا که تعداد مجموع کامنت ‌ها و لایک‌ ها خیلی بیشتر از ذخیره‌ کردن پست‌ ها است.

تاثیر عوامل مختلف روی اینگیجمنت اینستاگرام

اینگیجمنت اینستاگرام
تاثیر عوامل مختلف روی اینگیجمنت

برای افزایش تعامل و مشارکت کاربران با پست ‌های شما راه‌ های مختلفی هست که هر چه بتوانید بیشتر و بهتر آن ها را به کار ببرید، بدون شک نرخ تعامل شما افزایش بیشتری خواهد داشت. البته یادتان نرود همه چیز حول تولید محتوای کاربردی، متمایز و درگیر کننده می‌ چرخد. در ادامه به بررسی مهم ترین مواردی می‌ پردازیم که روی اینگیجمنت تاثیر گذاری هستند.

محتوای ارزشمند و کاربردی

ایده ‌های مختلفی برای تولید محتوای جذاب و خلاقانه وجود دارد و نباید با محتوای تکراری یا تبلیغاتی باعث آزار مخاطبان‌ تان شوید. کاربران برای این به شما مراجعه می‌ کنند که بتوانند به عنوان منبعی معتبر و موثق محتوای منحصر به‌ فردی را از شما دریافت کنند.

تعامل دو طرفه

تلاش کنید همیشه با مخاطبان‌ تان در حال گفتگو باشید و نظرات و بازخورد های آنها را نه ‌تنها بی ‌پاسخ نگذارید، بلکه در کوتاه‌ ترین زمان ممکن جواب ‌شان را بدهید. هیچ چیز بد تر از بی‌ توجهی به کاربران و عدم پاسخگویی مناسب نیست. همیشه تلاش کنید در ۳۰ دقیقه اول بعد از انتشار پست، به کامنت‌ ها پاسخ دهید تا تعداد آن ها افزایش پیدا کند.

سرگرم‌کننده باشید

فراموش نکنید اولین و آخرین هدفی که کاربران وارد شبکه ‌های اجتماعی و به ویژه اینستاگرام می ‌شوند، برای سرگرم ‌شدن است و بنابر این تلاش کنید با استوری ‌ها، یا به هر شکل دیگر محتوای جذاب و سرگرم‌ کننده در اختیار شان قرار بدهید.

اینگیجمنت اینستاگرام
عوامل موثر در اینگیجمنت

 

کپشن ‌ها را کنترل کنید

معمولا استفاده از کپشن ‌های کوتاه بهتر است، ولی اگر موضوع چالش یا انتقاد باشد بهتر است سراغ کپشن ‌های طولانی ‌تر بروید تا مخاطبان همچنان زمان بیشتری برای خواندن آن صرف کنند و درگیر محتوای شما بمانند.

پیام دایرکت و خوشامد گویی

ارسال پیام‌ های دایرکت یا خوشامد گویی مستقیم در کامنت‌ ها و دایرکت از جمله روش‌ های دیگری است که روی نرخ تعامل پیج اینستاگرام، تاثیر بسیار بالایی دارد.

برنامه‌ های چالشی و مسابقه

کاربران عاشق مسابقه، معما و چالش هستند. بنابراین، تلاش کنید با چنین برنامه‌ هایی، طیف وسیعی از مخاطبان‌ تان را درگیر کنید تا مشارکت بیشتری داشته باشند.

استراتژی هشتگ

استفاده از هشتگ‌ ها با توجه به اینکه قابلیت دنبال کردن دارند، نباید غیر اصولی باشد. حواستان باشد استفاده از هشتگ ‌های بی ‌ربط یا تعداد زیادی از آنها نمی‌ تواند مفید باشد و باید درست و اصولی از هشتگ‌ ها کمک بگیرید.

تگ کردن دیگران

اگر اکانت ‌هایی که با محتوای شما مناسبت دارند در کپشن تگ کنید، باعث می‌ شوید تعداد reach شما افزایش پیدا کرده و بازدیدکنند گان زیاد تری به سمت محتوای شما بیایند. در نتیجه می ‌توانید به افزایش فالوئرهای خود امیدوار باشید.

اینگیجمنت اینستاگرام
راهکار های بالا بردن اینگیجمنت

جمع بندی

حضور موثر در شبکه ‌های اجتماعی بدون شک بر پایه ی تولید محتوای ارزشمند و میزان تعامل و مشارکت مخاطبان با شما می ‌چرخد و باید به هر شکلی بتوانید در این زمینه کار کنید و کیفیت را افزایش دهید. نرخ تعامل یا اینگیجمنت ریت یکی از شاخص ‌های مهم در اینستاگرام است که هر چه درصد آن بیشتر باشد، نشان می‌ دهد عملکرد موفق‌ تری در این شبکه اجتماعی داشته‌ اید. با اینکه تعداد لایک، کامنت و فالوئر ها در محاسبه نرخ تعامل اهمیت زیادی دارد، ولی نباید از میزان ایمپرشن، ذخیره کردن و بازنشر پست‌ ها و میزان تعامل در استوری و IGTV نیز غافل شد.

 

0 0 رای ها
رتبه بندی مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x