شماره تماس:  02126205700

سوشیال مارکتینگ چیست؟ و چرا مهم است؟ 4P  سوشیال مارکتینگ چیست؟ در صورت انتخاب شرکت شما برای استفاده از سوشیال مارکتینگ، چه عناصر و استراتژی هایی ضروری است که باید از آنها استفاده کنید؟ ما در اینجا همه پاسخ ها را داریم، به علاوه 7 مثال سوشیال مارکتینگ درخشان، تا به شما کمک کند برای کمپین خود ایده هایی خلق کنید. بیایید شیرجه بزنیم!

 تعریف سوشیال مارکتینگ

سوشیال مارکتینگ، بازاریابی است که برای ایجاد تغییرات اجتماعی طراحی شده است، نه به نفع برند. با استفاده از تکنیک های بازاریابی سنتی، آگاهی از یک مشکل یا علت معین را افزایش می دهد و هدف آن متقاعد کردن مخاطبان برای تغییر رفتارشان است. بنابراین، سوشیال مارکتینگ به جای فروش یک محصول، یک رفتار یا سبک زندگی را که به نفع جامعه است، «فروش» می کند تا تغییر مورد نظر را ایجاد کند. این منفعت برای منافع عمومی همیشه تمرکز اصلی است.

سوشیال مارکتینگ

تعریف سوشیال مارکتینگ

کمپین هایی که معولا در سوشیال مارکتینگ استفاده می شود:

بهداشت و ایمنی از جمله:

 • ضد دخانیات
 • ضد مواد مخدر
 • ترویج ورزش و تغذیه سالم
 • رانندگی ایمن
 • ایمنی ایستگاه راه آهن

علل محیطی از جمله:

 • مبارزه با جنگل زدایی
 • ضد زباله
 • آگاهی از گونه های در حال انقراض

کنشگری اجتماعی از جمله:

 • مبارزات نژادی  که رنگین پوستان، افراد دارای معلولیت و غیره با آن روبرو هستند، سپس الهام بخشیدن به مردم برای مبارزه با مکانیسم هایی که نابرابری ایجاد می کند.
 • ضد قلدری
 • مبارزه با کلیشه های جنسیتی

چه کسی این کمپین های سوشیال مارکتینگ را آغاز می کند؟ سازمان های غیرانتفاعی و موسسات خیریه اکثر کمپین های سوشیال مارکتینگ را اجرا می کنند. سازمان های دولتی، ائتلاف های ایمنی بزرگراه ها و خدمات اضطراری (پلیس، آتش نشانی، آمبولانس) نیز آنها را اداره می کنند. اما اگر شما یک شرکت تجاری هستید، سوشیال مارکتینگ خیلی برای شما مهم است. برندهای تجاری گاهی به دلایلی که به آن علاقه دارند کمپین های سوشیال مارکتینگ را اجرا می کنند.

سوشیال مارکتینگ
استفاده از سوشیال مارکتینگ

اهمیت سوشیال مارکتینگ

چرا سوشیال مارکتینگ اینقدر مهم است؟ خوب، به تبلیغات “سنتی” برای محصولات یا خدمات فکر کنید. شما متقاعد نمی شوید که یک محصول یا خدمات را تنها از طریق یک تبلیغ بررسی کنید (در واقع، اکثریت قریب به اتفاق تبلیغاتی را که می بینید تنظیم می کنید). اما چگونه یک تبلیغ خوب طراحی شده توجه شما را جلب می کند؟ یا زاویه ای فوق العاده خلاقانه می گیرد که انتظارش را نداشتید یا باعث می شود بخندید، گریه کنید یا فکر کنید. هر تبلیغی شما را متقاعد نمی کند که محصول یا خدماتی را که تبلیغ می کند بررسی کنید، اما بهترین آن ها به خلاقیت یا احساسات علاقه مند می شوند تا مردم را برای انجام این کار تشویق کنند.

سوشیال مارکتینگ نیز به همین صورت است. مردم دوست ندارند به آنها گفته شود چه کار کنند. آنها ممکن است با اخبار قانع نشوند و معمولاً PSA را در مورد یک موضوع اجتماعی خاص ارائه می دهند. یا ممکن است از مشکل یا دامنه آن آگاه نباشند. برخی از افراد ممکن است انجام یک رفتار اجتماعی سودمند را بسیار دشوار بدانند، یا ممکن است فکر کنند که نمی توانند به تنهایی مشکلی را حل کنند. از طرف دیگر، ممکن است در ترک یک عادت دیرینه (مثلاً کسی که سعی در ترک سیگار دارد، یا کسی که به طور منظم از بطری های آب یکبار مصرف استفاده می کند) مشکل داشته باشند.

اما سوشیال مارکتینگ به خوبی اجرا شده، توجه را به خود جلب می کند و آگاهی را در مورد یک موضوع اجتماعی از طریق خلاقیت و احساسات گسترش می دهد. مهمتر از همه، راه ساده و قانع کننده ای برای بهتر کردن جهان ارائه می دهد و این رفتار سودمند را از هر رفتار «رقابتی» مطلوب تر می کند. از طریق این عناصر، سوشیال مارکتینگ قادر است با موفقیت یک رفتار سودمند را “فروش” کند. سوشیال مارکتینگ به ویژه زمانی قدرتمند است که شامل یک عنصر کمک خیریه باشد، زیرا مردم می خواهند در جهان تغییر ایجاد کنند. آنها بسیار مایل به دادن هستند، فقط مسئله این است که کجا.

سوشیال مارکتینگ
اهمیت سوشیال مارکتینگ

به گزارش منبع غیرانتفاعی :

 • خیریه ها در سال 2017 410 میلیارد دلار از آمریکایی ها دریافت کردند.
 • 84 درصد از هزاره ها به طور متوسط ​​سالانه 481 دلار برای هر نفر به امور خیریه کمک می کنند.
 • نسبت به بقیه سال ها، کل کمک های مالی به سازمان های غیرانتفاعی 4.1 درصد در سال 2016 و 5 درصد در سال 2017 افزایش یافت.
 • «موسسات خیریه محیط زیست و حیوانات؛ سازمان های هنری، فرهنگی و علوم انسانی، امور بین الملل غیر انتفاعی  و علل بهداشتی بیشترین جهش را در مشارکت ها تجربه کرده اند.»
 • مردم آماده هستند تا با کیف پول خود تفاوت ایجاد کنند، سوشیال مارکتینگ با روشن کردن دلایل ارزشمند، نهایت بهره را می برد.

سوشیال مارکتینگ چیست؟

اغلب، مردم در مورد اینکه سوشیال مارکتینگ چیست و چیست گیج می شوند. بنابراین، قبل از اینکه ادامه دهیم، بیایید 3 نوع بازاریابی را که به عنوان سوشیال مارکتینگ به حساب نمی آیند، تقسیم کنیم. بازاریابی رسانه های اجتماعی: بسیاری از مردم فکر می کنند سوشیال مارکتینگ همان بازاریابی رسانه های اجتماعی است: بازاریابی در شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک، توییتر، اینستاگرام و یوتیوب. خب این درست نیست. گاهی اوقات از رسانه های اجتماعی برای گسترش و ایجاد سر و صدا در اطراف کمپین های سوشیال مارکتینگ استفاده می شود.

با این حال، بیشتر بازاریابی در رسانه های اجتماعی به سمت تبلیغ یک محصول یا خدمات است. آن توییت های ویروسی وندی و تبلیغ مد نوا توسط اینفلوئنسر در اینستاگرام، قطعاً سوشیال مارکتینگ نیست! کمک های خود خدمت: اگر شرکتی کمک مالی خود را به یک موسسه خیریه یا هدف منتشر کند، این سوشیال مارکتینگ نیست، زیرا هدف آنها تا حدی افزایش شهرت خود است.

بازاریابی محصولات سبز یا خیریه: اگر شرکتی بطری های آب سازگار با محیط زیست، اتومبیل های هیبریدی، ظروف ناهار قابل استفاده مجدد یا سایر محصولات «سبز» خود را بازاریابی کند، این به عنوان سوشیال مارکتینگ به حساب نمی آید.. بازاریابی محصولات با پیوند کمک های خیریه مانند TOMS نیز به حساب نمی آید. در هر دوی این مثال ها، تمرکز اصلی بر فروش یک محصول است. در همین حال، با سوشیال مارکتینگ، تمرکز صرفاً بر تغییر رفتارها به نفع عمومی است.

سوشیال مارکتینگ
سوشیال مارکتینگ چیست

تبلیغی با آمار هشدار دهنده در مورد تعداد بطری های آب یکبار مصرف پرتاب شده در سال، که بطری های قابل استفاده مجدد Hydro Flask را دوستدار محیط زیست معرفی می کند و توسط Hydro Flask برای فروش بطری های خود ساخته می شود، سوشیال مارکتینگ نیست. در همین حال، یک کمپین عمومی برای ترویج بطری های آب قابل استفاده مجدد، ساخته شده توسط یک سازمان محیط زیست، که یک نام تجاری خاص از بطری های قابل استفاده مجدد را افزایش نمیدهد، است سوشیال مارکتینگ است.

4 P سوشیال مارکتینگ

اکنون که ما به طور کامل تعریف سوشیال مارکتینگ را ایجاد کردیم، بیایید نگاهی به 4 عنصر ضروری برای هر کمپین بازاریابی (p4)بیندازیم و ببینیم که آنها چگونه در حوزه سوشیال مارکتینگ کار می کنند. این “P” ها محصول، قیمت، مکان و تبلیغات هستند و به عنوان “آمیخته بازاریابی” نیز شناخته می شوند. شما باید این عوامل را قبل از طراحی کمپین سوشیال مارکتینگ خود تعریف کنید و در هنگام طراحی، آنها را در مرکز نگه دارید.

محصول:

با سوشیال مارکتینگ، «محصول» کنش اجتماعی مطلوب و مزایایی است که این اقدام ارائه می کند. اطمینان حاصل کنید که این تغییر تا حد امکان فریبنده ارائه می شود … این ممکن است شامل قاب بندی رفتار مخالف به عنوان منفی باشد. همچنین، وضوح کلیدی است. اطمینان حاصل کنید که مخاطبان شما می توانند به سرعت و به راحتی “محصول” و مزایای آن را درک کنند.

قیمت:

«قیمتی» را که مخاطبان شما معتقدند باید «پرداخت» کنند تا کنش اجتماعی مورد نظر انجام شود را به حداقل برسانید. این قیمت تماماً پولی نیست. همچنین در مورد به حداقل رساندن سختی، زمان، و هزینه های روانی/عاطفی است که افراد متحمل خواهند شد. بنابراین، زمانی که در حال طراحی یک کمپین سوشیال مارکتینگ هستید، باید به موانعی فکر کنید (و تحقیق کنید) که مانع از انجام این رفتار توسط مخاطب شما می شود. سپس، راه های بصری و عملی برای مبارزه با این موانع را بیابید. به عنوان مثال، اگر کمپین شما با هدف تشویق ورزش بیشتر در جامعه شما است، اما فضاهای بیرونی امن حداقل هستند و هزینه کلاس های داخلی مانعی برای آن است، ارائه کلاس های تناسب اندام داخل سالن را در نظر بگیرید.

مکان:

شما می خواهید مخاطبان شما در کجا رفتار مورد نظر خود را انجام دهند؟ چگونه می توانید به روش هایی به آنها دسترسی پیدا کنید که انجام رفتار در آن مکان را آسان تر کند (و آن رفتار را از رفتارهای رقابتی مطلوب تر کند)؟ آیا باید همتایان مخاطبان خود را به عنوان «سفیران» استخدام کنید تا کمپین را در دسترس مخاطبان خود قرار دهید؟

اگر می خواهید استفاده از کیسه های قابل استفاده مجدد را در فروشگاه ها تشویق کنید، به ازای هر کیسه یکبار مصرفی که از مشتریان نیاز دارند، هزینه دریافت کنید و کیسه های قابل استفاده مجدد را با هزینه ای ناچیز ارائه دهید (که مشتریان می توانند بدون هیچ هزینه ای برایشان بیاورند و استفاده کنند). یا این را یک قدم جلوتر بردارید: پیام هایی مانند «کیسه های پلاستیکی جانوران دریایی را می کشند» را روی کیسه های یکبار مصرف چاپ کنید و کیسه های قابل استفاده مجدد را زیبا و جذاب کنید.

اگر کمپین کمک مالی را اجرا می کنید، یک وب سایت، کد QR یا پیوند اهدای زنده را در تبلیغات کمپین خود قرار دهید.

ارتقا:

این یکی هر 4 “P” را با هم پیوند می دهد. چه کانال ها و رسانه هایی به شما کمک می کنند تا به بهترین نحو به مخاطبان خود دسترسی پیدا کنید و توجه آنها را به کمپین سوشیال مارکتینگ جلب کنید؟

رسانه های اجتماعی؟ تلویزیون؟ رادیو؟ تابلو، بیلبورد یا نصب؟ رویدادهایی مانند کنسرت ها، نمایشگاه ها و روزهای اجتماعی؟ مبارزات چریکی؟

چگونه توجه را به محصول (رفتار)، قیمت به حداقل رسیده و مکانی که می خواهید عمل در آن انجام شود جلب می کنید؟

سوشیال مارکتینگ
4 P سوشیال مارکتینگ

نکات کلیدی و استراتژی های سوشیال مارکتینگ

چگونه به طور خلاقانه “4 P” را به مخاطبان خود منتقل می کنید و یک وتر احساسی ایجاد می کنید؟ و چگونه می توانید برای به حداکثر رساندن تأثیر خود در طول زمان کار کنید؟ این نکات و استراتژی ها را برای بهترین نتیجه در نظر بگیرید. به حداقل رساندن صحیح “قیمت” ممکن است چندین دور تحقیق را بطول انجامد

قبل از اینکه کمپین خود را طراحی کنید، برای اینکه بفهمید چه موانعی بر سر راه مخاطبان برای انجام رفتار دلخواه شما (“قیمت”) وجود دارد، باید تحقیقات کاملی انجام دهید. از مخاطبان خود به صورت آنلاین، تلفنی یا چاپی نظرسنجی کنید. به خاطر داشته باشید که برای یافتن دقیق «قیمت» ممکن است چندین نظرسنجی و مکالمه لازم باشد. از این گذشته، همانطور که با افراد بیشتری صحبت می کنید، تصور بهتری از رایج ترین موانع خواهید داشت.

پس از اینکه «قیمت» را شناسایی کردید و راه هایی را برای به حداقل رساندن آن ایده یابی کردید، گروه های تمرکز برگزار کنید تا ببینید مردم چگونه به مشکل شناسایی شده و راه حل ممکن پاسخ می دهند. هنگامی که آماده طراحی کمپین خود هستید، یک شعار و تصاویر متقاعد کننده ایجاد می کنید، و در مورد ایجاد یک نماد ساده اما به یاد ماندنی فکر می کنید، تا به عنوان “محرک های” قدرتمندی عمل کنید و در ذهن مخاطبانتان بمانید.

سوشیال مارکتینگ
نکات کلیدی سوشیال مارکتینگ

یک شعار جذاب بسازید

“تنها تو می توانی از آتش گرفتن جنگل جلوگیری کنی.” این مغز شما روی مواد مخدر است. “ما می توانیم آن را انجام دهیم!” سه کمپین نمادین سوشیال مارکتینگ فهرست شده در ابتدای مقاله، همگی دارای شعارهای جذاب و قابل یادآوری بودند. نوشتن نوعی شعار برای کمپین سوشیال مارکتینگ شما ضروری است. همانطور که در بالا ذکر کردیم، شما می خواهید مخاطبان شما رفتار مورد نظر شما و نحوه عمل به آن رفتار را در سریع ترین زمان ممکن درک کنند. بنابراین، کاملا منطقی است که این ایده را در یک شعار کمپین فشرده کنید – جمله ای ساده و فریبنده که در ذهن مخاطبان شما باقی می ماند. اگر می توانید اشاره ای به مزایای رفتار مطلوب داشته باشید، حتی بهتر است.

بصری همه چیز است

تصاویری که مخاطبان را غافلگیر می کند یا شوکه می کند، می تواند انگیزه ای قوی باشد، به خصوص اگر مشکل را نشان دهد یا تأثیر منفی رفتارهای نامطلوب را نشان دهد. رسانه کمپین خود را با دقت انتخاب کنید تا قدرت تصاویر خود را به حداکثر برسانید. هنگامی که برای استفاده از “مکان” طراحی می شود، تصاویر حتی قدرتمندتر می شوند. تصویری FeedSA از کودک گرسنه در بالا را در نظر بگیرید. همچنین تصویر زیر از عفو بین الملل را در نظر بگیرید که افراد را رو در رو با یک کودک سرباز در محیط خود قرار می دهد. این به فوریت انگیزه ای برای کمک به کودک و ایستادگی در برابر این نقض حقوق بشر ایجاد می کند.

سوشیال مارکتینگ
جلوه بصری خلق کنید

ایجاد یک نماد ساده اما به یاد ماندنی را در نظر بگیرید. برخی از مؤثرترین کمپین های سوشیال مارکتینگ شامل نمادهای ساده و در عین حال نمادین هستند، مانند روبان صورتی برای آگاهی از سرطان سینه. گاهی اوقات، آن نماد یک شخصیت است (به Smokey Bear فکر کنید). اگر بتوانید یک نماد یا شخصیت ساده و در عین حال به یاد ماندنی بسازید که با کمپین شما پیوند داشته باشد، این احتمال بیشتر می شود که رفتار کمپین شما “چسب” شود.

 

نتیجه گیری

سوشیال مارکتینگ، بازاریابی است که برای تشویق تغییرات اجتماعی طراحی شده است. به جای فروش یک محصول، رفتاری را می فروشد که به نفع جامعه است. سوشیال مارکتینگ که به خوبی اجرا شده است، از خلاقیت و برانگیختن احساسات برای ایجاد انگیزه در عمل، از طریق تصاویر و شعارهای جذاب استفاده می کند. اگر قصد دارید از سوشیال مارکتینگ برای حل یک مشکل یا گسترش آگاهی استفاده کنید، حتماً قبل از راه اندازی «۴ P» کمپین خود را به وضوح تعریف کنید: محصول، قیمت، مکان و تبلیغ!

سوشیال مارکتینگ
استفاده از سوشیال مارکتینگ

نکات بیشتری در مورد سوشیال مارکتینگ دارید که از قلم انداخته باشیم؟ ما دوست داریم آنها را بشنویم!

0 0 رای ها
رتبه بندی مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x