شماره تماس:  02126205700

صرف نظر از نوع حرفه ی شما، به دست آوردن و حفظ توجه مخاطبان به صورت آنلاین دشوارتر است. شما فقط چند ثانیه فرصت دارید تا علاقه آنها را جلب کنید، بنابراین ایجاد محتوای بصری جذاب بسیار مهم است. در حالی که همه ما ارزش بازاریابی محتوا را درک می کنیم، نحوه توسعه محتوای خود به همان اندازه مهم است که واقعاً چه چیزی در آنجا منتشر می کنید. ارائه محتوای منسجم و جالب، ترافیک را افزایش می دهد، که باعث افزایش شناخت برند، تعامل و (در نهایت) فروش می شود.

اما، چگونه در دنیایی که همه برای جلب توجه مصرف کننده مبارزه می کنند، محتوای جذاب ارائه می کنید؟ پاسخ: دارایی های بصری را در استراتژی محتوای خود بگنجانید. مغز انسان اطلاعات بصری را به سرعت پردازش می کند و افراد آنچه را که می بینند بیشتر از آنچه می خوانند به یاد می آورند.

محتوای بصری چیست؟

محتوای بصری به هر محتوایی گفته می‌شود که دارای تصاویر بصری باشد یا اساساً مبتنی بر تصویر باشد. نمونه های محتوای بصری شامل ویدئو، اینفوگرافیک، عکس، نمودار و GIF است.

محتوای بصری
محتوای بصری چیست؟

چرا محتوای بصری ایجاد کنیم؟

ما اغلب می گوییم که کتاب را از روی جلد آن قضاوت نکنیم، اما مغز ما برای انجام این کار سخت کار کرده است. این دلیلی است که ما “با چشمانمان غذا می خوریم” – دوست داریم وقتی همه چیز خوب به نظر می رسد. تصاویری که محتوای شما را همراهی می کند همان چیزی است که بینندگان ابتدا می بینند، خواه آن محتوا یک تبلیغ، بسته بندی محصولات شما، کارت ویزیت شما، یک پست رسانه اجتماعی یا هر چیز دیگری باشد. بنابراین، این تصاویر اولین برداشتی است که مشتریان بالقوه از برند شما خواهند داشت و از آنها برای تصمیم گیری در مورد اینکه آیا نام تجاری شما برای آنها جذاب است یا خیر، استفاده می کنند.

برای نشان دادن اینکه چقدر تصاویر بصری در جذب بازدیدکننده موثر است، این آمار را در نظر بگیرید:

در سال 2016، بیش از 60 درصد از بازاریابان B2B و مشاغل کوچک برای افزایش سرمایه گذاری در استراتژی های بازاریابی ویدیویی برنامه ریزی کردند. ( CMI )

به طور متوسط، توییت‌ های دارای تصویر 150 درصد بیشتر از توییت‌های بدون عکس، بازتوییت دریافت می‌ کنند. ( HubSpot )

به طور متوسط، پست‌های فیس‌بوک با تصاویر 2.3 برابر بیشتر از پست‌های بدون عکس درگیر می‌ شوند. ( BuzzSumo )

نکته این است که محتوای بصری تأثیر بیشتری بر بازدید کنندگان می گذارد. شما باید یاد بگیرید که چگونه از آنها عاقلانه استفاده کنید.

وقتی چشم‌ها دیگر درگیر باشند، مغز می‌ داند که زمان حرکت فرا رسیده است. بازاریابان دیجیتال توجه زیادی به معیارهای تعامل دارند زیرا نشان می دهد که چه تعداد از مصرف کنندگان به واکنش یا تعامل با محتوا سوق داده شده اند. از بین تمام مشتریان احتمالی که به دست آمد، آنهایی که با محتوا درگیر بودند، از ابتدا تا انتها باقی ماندند. محتوای محرک بصری به تعامل کمک می کند زیرا کاربران را وادار می کند به تماشا، خواندن یا تجربه محتوا ادامه دهند. علاوه بر این، محتوای بصری هیجان انگیز بسیار به یاد ماندنی تر است. وقتی کسی با تصاویری جذاب تحریک می شود، مغز برای توجه و به خاطر سپردن اطلاعاتی که پردازش می کند بسیار راحت تر است.

چگونه محتوای محرک بصری بسازیم

محتوای بصری از دیرباز دغدغه اصلی بازاریابان بوده است. اگر چشم ها بی حوصله و تحریک نشده باشند، مغز توجه بیننده را به چیز دیگری جلب می کند. در عصر دیجیتال، جایی که مصرف‌کنندگان به طور همزمان در معرض چندین برند و پیام‌های مختلف قرار می‌ گیرند، این «چیز دیگری» احتمالاً محتوای یک برند رقیب خواهد بود. به عبارت دیگر، اگر تصاویر شما سطوح بالایی از تحریک را ارائه نکنند، احتمالاً سرنخ های آنلاین شما به یک رقیب آسیب می رسانند.

همه این دلایل یک استدلال قانع کننده برای رابطه بین محتوای بصری و حفظ مشتری ایجاد می کند، که ممکن است چرخش را در مورد اینکه چگونه می توانید محتوای محرک بصری بیشتری تولید کنید شروع شود. قبل از اینکه این چرخ‌ ها شما را به سمت اشتباه هدایت کنند، مهم است که به نحوه بهبود محتوای بصری خود توجه کنید.

کیفیت مهم است:

همانطور که قبلا ذکر شد، کیفیت یک شاخص بزرگ برای برند شما است. در جستجوی محتوای جذاب‌تر بصری، به تصاویر و سایر تصاویری که استفاده می‌ کنید توجه زیادی داشته باشید. بصری ها عالی هستند، اما تصاویر بد یا با وضوح پایین اینطور نیستند.

محتوای بصری
محتوای بصری باکیفیت استفاده کنید

ارتباط به دنبال موثر بودن است:

مانند اجتناب از تصاویر بد یا با کیفیت پایین، می‌ خواهید از تصاویری که به اطلاعات ارائه‌ شده مرتبط نیستند اجتناب کنید.

جلد بسیار مهم است:

ما از قبل می دانیم که مردم یک کتاب را از روی جلد آن قضاوت می کنند. تصویر اولیه شما باید قانع‌ کننده‌ ترین باشد، زیرا کاربران  قبل از تصمیم ‌گیری برای ماندن یا رفتن، فقط چند ثانیه را در یک صفحه وب صرف می‌ کنند .

بصری ها چشم را حمل می کنند:

محققان چندین دهه است که نحوه حرکت چشم در یک صفحه را مطالعه می کنند. با درک ردیابی چشم، بازاریابان می توانند اطمینان حاصل کنند که چشم بیننده به طور منطقی در سراسر صفحه حرکت می کند تا تمام اطلاعات حیاتی را دریافت کند. تصاویر یکی از راه‌ های تأثیر گذاری بر نحوه اسکن کردن یک صفحه توسط چشمان افراد است. ما به طور طبیعی به سمت تصاویر کشیده می شویم، بنابراین با قرار دادن آنها به صورت استراتژیک، می توانید مکان حرکت چشم ها را کنترل کنید.

انواع محتوای بصری

  • با تایپوگرافی مناسب تاثیر ایجاد کنید

برخلاف کسی که کتاب می‌ خواند، بازدید کنندگان یک وب‌ سایت محتوا را از چپ به راست نمی خوانند به صورت خط به خط پایین می‌ روند. در واقع، عملا هیچ چیز در کامل خواندن اتفاق نمی افتد. بازدید کنندگان یا مستقیماً به سراغ چیزهایی می‌ روند که نیاز دارند، یا اگر چیز جالب‌ تری توجه آنها را جلب کند، متوقف می‌ شوند. مثلاً 30 درصد تخفیف روی برند دیگری از مواد شوینده.

محتوای بصری
ایجاد تایپوگرافی مناسب

طراحان امروزی از تایپوگرافی برای جلب توجه بازدید کنندگان استفاده می کنند. اندازه، شکل و قرارگیری فونت های مختلف پیام شما را بهبود می بخشد و می توانید فوکوس را به جایی که بیشتر می خواهید هدایت کنید. استفاده از رنگ برای تأکید بر کلمات خاص، چشم را به خود جلب می کند و لحن مثبتی ایجاد می کند.

  • داده ها را به صورت بصری با اینفوگرافیک ارائه دهید

آیا ترجیح می دهید یک پی دی اف حجیم پر از آمار و جملات طولانی را بخوانید یا یک اینفوگرافیک رنگارنگ که از نمادها و متن های ساده برای نمایش اطلاعات استفاده می کند؟ انتخاب کاملا واضح است. گنجاندن یک اینفوگرافیک با طراحی خوب در پست وبلاگ یا صفحه وب خود، افراد را متقاعد می کند که مکث کنند و ببینند شما چه می گویید.

محتوای بصری
از اینفوگرافیک استفاده کنید

اما آیا نرخ تبدیل را افزایش می دهد؟ تصاویر حفظ حافظه را افزایش می دهند. افرادی که اطلاعاتی را می شنوند تنها 10 درصد از آن را سه روز بعد به خاطر می آورند. اما، اگر اطلاعات با یک تصویر جفت شوند، احتمالاً 65 درصد از آن را در همان بازه زمانی به خاطر خواهند آورد. به گزارش گروه ان‌ ان، اینفوگرافیک‌ ها سه برابر بیشتر از هر نوع محتوای دیگری در رسانه‌ های اجتماعی به اشتراک گذاشته می‌ شوند و پسندیده می‌ شوند. از آنجایی که مردم بیشتر احتمال دارد یک پست را با یک اینفوگرافیک به اشتراک بگذارند، به شما کمک می کند سریعتر به افراد بیشتری در رسانه های اجتماعی دسترسی پیدا کنید.

  • استفاده از ویدیو

تخمین زده می شود که افزودن ویدیو به ایمیل مارکتینگ می تواند نرخ کلیک را بین 200 تا 300 درصد افزایش دهد. به مدرک بیشتری نیاز دارید؟ تحقیقات بیشتر نشان می‌ دهد که 73 درصد از بزرگسالان پس از تماشای ویدیویی که توضیح می‌ دهد محصول یا خدماتی را می‌ خرند، بیشتر تمایل دارند.

از ویدیوها می توان برای برانگیختن احساسات، توضیح نحوه عملکرد محصول یا خدمات یا معرفی شرکت شما استفاده کرد. این به مشتریان بالقوه کمک می کند تا نام شما را نشان دهند، که باعث می شود با شرکت شما ارتباط بیشتری داشته باشد. نکته کلیدی این است که زمان آن را کمتر از 2 دقیقه در نظر بگیرید(حتی 30 ثانیه ممکن است برای کانال های اجتماعی خاص ایده آل باشد)، آن را برای تلفن همراه بهینه کنید، و یک سوال بپرسید.

  • یک گیفوگرافی ایجاد کنید

وقتی صحبت از استفاده از ویدیو شد، می‌ توانید یک اینفوگرافیک استاتیک را با استفاده از انیمیشن ساخت. گیفوگرافیک ها هنوز نسبتا جدید هستند، به این معنی که محتوای شما برجسته خواهد شد.

محتوای بصری
گیفوگرافی طراحی کنید
  • از عکس های باکیفیت با پوشش متن استفاده کنید

استفاده از عکاسی متقاعد کننده استراتژی است که همیشه باید به عنوان یک بازاریاب در جیب پشتی شما باشد. تصاویر محتوا را جذاب‌ تر می‌ کنند و اگر تصویری با کیفیت برای شروع داشته باشید، به راحتی می‌ توانید یک نقل قول را روی آن قرار دهید. عکس‌ های دارای نقل قول یا فراخوان فوق‌ العاده قابل اشتراک‌ گذاری هستند و می‌ توانند خیلی سریع در رسانه‌های اجتماعی مورد توجه قرار گیرند. در صورت ایجاد کمپین برای اینستاگرام، استفاده از تصاویر با کیفیت واضح است که مهم است. اما در توییتر نیز موثر است. توییت هایی که عکس دارند 150 درصد بیشتر از توییت های بدون عکس احتمال بازتوییت شدن دارند.

  • از کمیک استفاده کنید

اگر به دنبال آوردن کمی طنز به استراتژی بازاریابی خود هستید، ایجاد یک کمیک یکی از بهترین راه ها برای انجام آن است. اگر درست انجام دهید، تعامل اجتماعی عالی را ارائه می‌ دهند. مراقب باشید، زیرا باید اهداف برند خود را در نظر بگیرید. کمیک ها نیز به راحتی قابل تشخیص هستند. اگر طنز بخشی از صدای برند شما نیست، فونت‌ها و قالب‌های کمیک خود را به حال و هوای آرام‌ تری می‌ رسانند و توضیح محصولات یا موضوعات پیچیده را آسان ‌تر می‌ کنند.

محتوای بصری
از کمیک استفاده کنید
  • ارائه اطلاعات در یک ابزار

تعاملی کردن محتوا راه دیگری برای تعامل با مشتریان بالقوه و در عین حال نشان دادن ارزش محصول یا خدمات شما است. مزایا در اینجا دو دسته است: می توانید ترافیک زیادی را در خود صفحه ابزار اصلی به دست آورید، همچنین می توانید نسخه های کوچکتر ابزار را در صفحات دیگر قرار دهید تا خوانندگان را تشویق به عمل کنید. گرافیک‌های قابل کلیکی که به ابزار شما پیوند دارند، می‌ توانند توجه خوانندگانی را که مقاله یا وبلاگ دیگری را اسکن می‌ کنند، جلب کند.

  • با نمودارها به اصول اولیه بازگردید

نمودارها و چارت ها راهی سریع و ساده برای تجسم اطلاعات هستند. آنها درک اطلاعات پیچیده را بسیار آسان می کنند و به طور منظم به اشتراک گذاشته می شوند زیرا از تلاش افراد دیگر برای ایجاد یک گرافیک برای توضیح مفهوم یا آمار اصلی صرفه جویی می کند. فقط مطمئن شوید که وضوح را فدای سبک نکنید. اگر خواننده شما وقت کافی ندارد، نمودارهای واضح و مستقیم اغلب بهترین راه برای رفتن هستند.

محتوای بصری
با نمودارها و چارت ها توضیح دهید
  • از اسکرین شات ها استفاده کنید

اگر استفاده از اسکرین شات در محتوای خود آسان به نظر می رسد، به این دلیل است که اینطور است. اسکرین شات هایی را برای نمایش توصیفات مشتری، ایجاد آموزش های گام به گام یا معرفی یک ویژگی جدید در محصول خود اضافه کنید. اگر در مورد چیزی صحبت می‌ کنید که افراد می‌ توانند آن را سفارشی کنند (مانند نوار ابزار)، اسکرین‌ شات‌ ها زمینه واضحی را ارائه می‌ دهند و درک مطلب شما را آسان‌ تر می‌ کنند.

  • فلوچارت ها را امتحان کنید

بسیاری از محتوای آنلاین با فرآیند های پیچیده و گاهی گیج کننده سروکار دارند. در این موارد، سعی کنید مفاهیم را با فلوچارت ساده کنید. نمایش با جزئیات یک ایده به خوانندگان شما بینشی در مورد تصویر بزرگتر و جایی که آنها در آن قرار می گیرند، می دهد. از ساختن یک فلوچارت به تنهایی نترسید. مقدار زیادی از ابزار خارجی وجود دارد که می تواند به شما کمک کند تا فلوچارتی کامل از آغاز تا پایان راه بسازید

محتوای بصری
فلوچارت ها

 

یکی از مهمترین و کارآمد ترین منابع برای بدست آوردن محتوای بصری استفاده از شبکه اجتماعی پینترست است با پینترست در این مقاله بشتر آشنا شوید.

نتیجه گیری

برای همگام شدن با سایر برندها، ضروری است که محتوای بصری را در استراتژی بازاریابی خود بگنجانید. نکته کلیدی این است که آن را هدفمند انجام دهید تا محتوای شما از بقیه متمایز شود. اگر به خوبی انجام شود، ما مطمئن هستیم که بازدهی عالی در تلاش خود خواهید دید.

آیا تاکنون از محتوای بصری استفاده کرده اید؟ تجربه خود را با ما در میان بزارید.

0 0 رای ها
رتبه بندی مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x