شماره تماس:  02126205700

تقریباً هر کس می تواند در عرض چند دقیقه کسب و کار آنلاین یا شلوغی شخصی خود را ایجاد کند. این امر فرصت های بی پایان را برای کارآفرینان در زمینه های مختلف باز کرده است، اما این بدان معناست که بازار مملو از رقابت است. این همان چیزی است که استراتژی های نیچ مارکتینگ را بسیار مهم می کند.

مثلاً یک فروشگاه را در نظر بگیرید که تصمیم میگیرد فقط لباس یا محصولات سالمندان را به فروش برساند. کارخانه لبنیاتی که تمرکزش بر تولید شیر نارگیل است. یا یک شرکت تولید لوازم تحریر پیدا شده که تصمیم دارد به جای کل بازار، فقط گوشه‌ای از آن را مورد هدف قرار دهد؛ یعنی چپ دست ها پس در واقع میتوان از نیچ مارکتینگ، بازاریابی تخصصی نیز یاد کرد.

نیچ مارکتینگ
نیچ مارکتینگ چیست و چه کاربردی دارد؟

قبل از شروع فعالیت تجاری خود ، باید یک بازار تخصصی را برای کار در آن انتخاب کنید. احتمالاً شما قبلاً تصور دارید که چه نوع محصول یا خدماتی را می خواهید ارائه دهید ، اما باید کاملاً مشخص کنید که مخاطبان مورد نظر شما چه کسانی هستند و چه چیزی به آنها ارائه می دهید.

بازاریابی گوشه ای (Niche Marketing) چیست؟

نیچ مارکتینگ نوعی بازاریابی هدفمند است. نیچ بخش خاصی از بازار است که با منافع مشترک یا جمعیت شناختی متحد شده است.

(نیچ مارکتینگ یعنی دست گذاشتن روی بخشی از بازار هدف که رقیب‌های بزرگ‌تر هنوز نیازهای آن‌ها را برطرف نکرده‌اند.)

حتماً شنیده‌اید که می‌گویند: (محصول ما مخصوص افراد خاص است ).

(مشتری خاص ذکر شده) گروهی از یک جامعه هستند که همگی دارای یک ویژگی خاص و شبیه به هم می باشند و آن ویژگی چیزی نیست جز «نیاز» آنها به یک خدمت و میا محصولی خاص. با موفقیت در بازاریابی گوشه ای، رفته رفته میزان محبوبیت‌تان بیشتر شده و مشتری‌های وفادارتری نصیب‌تان می‌شود. چه چیزی بهتر از این؟ حالا این مشتری‌های وفادار کجا هستند؟ بعد از اینکه نیچ مارکت را شناختیم، چطور باید محصول خود را به او بفروشیم؟

نیچ مارکتینگ
نیچ مارکتینگ و جذف مخاطب خاص

ضرورت استفاد از نیچ مارکتینگ چیست؟

حالا که تصمیم گرفتید سراغ مخاطبین خاص بروید که شاید هیچ وقت کسی به نیاز‌هایشان توجهی نداشته است، مطمئنا سود حاصله بسیار زیاد است.

  • پیام برندتان را در دل مخاطب می‌نشانید

در نیچ مارکتینگ از محتوا و جملات و تصاویری استفاده می‌کنید که مخصوص گروه خاصی از افراد است و در واقع دارید با آنها به زبان خودشان صحبت می‌کنید و ارتباط قوی‌تری را شکل می‌دهید. با استفاده ازاین ویژگی پیام برندتان را به گوش مخاطب بهتر می رسانید.

  • در جذب مخاطب به بی راهه نمی ‌روید

پس از آنکه شناخت خوبی از بازار هدف خود پیدا کردید، باید متوجه این موضوع شوید که  آن ها  بیشتر وقت خود را کجا می‌گذراند. با این کار شانش بیشتر دیده شدن افزایش می یابد.

  • بازار رقابتی‌تان خلوت‌تر است

وقتی محصولی که تولید شده یا خدمات که ارائه می‌دهید، خاص باشد؛ شرکت های کمتری می‌توانند با شما رقابت کنند. بازار هدف هرچه خلوت‌تر باشد برای شما بهتر است. زیرا دیگر رقیبی نیست که بخواهید هر روز قیمت های آن را چک کنید و برای شما دردسر درست کند.

  • رابطۀ مستحم با کاربرانتان دارید

از آنجایی که تعداد مخاطبان در بازاریابی گوشه ای  کمتر است، می‌توانید رابطه ای عمیق با مشتریان ایجاد کنید. برای مثال، پیامک  شخصی‌سازی شده‌تری برایشان بفرستید و پشتیبانی خاص و ویژه ای برای آن ها داشته باشید . با ایجاد رابطه عمیق، مخاطب‌هایتان وفادارتر خواهند بود.

نیچ مارکتینگ
مزایای استفاده از نیچ مارکتینگ

 چگونه مخاطب‌ها را در بازاریابی گوشه ای  پیدا کنیم؟

راه‌های مختلفی برای این رسیدن به مخاطبان خاص وجود دارد که انتخاب هرکدام از آنها به نوع کسب و کار شما بستگی درد.

تمام روش‌های زیر را می‌توانید در ابزار گوگل آنالتیکس یا در اینسایت (insight) شبکه های اجتماعی پیدا کنید.

  1. بازاریابی گوشه ای بر اساس موقیعت جغرافیایی

در این روش مخاطبین را بر اساس منطقه مکانی آن ها پیدا می کنیم.

نیچ مارکتینگ
نحوه جذب مخاطبین در نیچ مارکتینگ
  1. نیچ مارکتینگ بر اساس دموگرافی یا جمعیت شناسی

سن، نوع جنسیت، طبقه اجتماعی، میزان تحصیلات، سمت شغلی و میزان درآمد افراد، متریک‌های خوبی هستند که شما بر اساس آن‌ها بازار هدف خود را انتخاب کنید.

برای مثال کمپانی فیسبوک هم در ابتدای کار، تنها برای دانشجوهای دانشگاه هاروارد طراحی شده بود و بعد از موفقیتی که در نیچ مارکت اولیه‌ی خود پیدا کرد، باقی دانشگاه های آمریکا را نیز مورد هدف قرار داد. فیسبوک پله پله مخاطب‌هایش را گسترش داد تا به بزرگترین شبکه اجتماعی‌ای که امروز می‌شناسیم تبدیل شد.

  1. نیچ مارکتینگ بر اساس روانشناسی

در این نوع از تقسیم‌بندی، می‌توانیم افراد را بر اساس ویژگی‌های درونی و شخصی، عادت‌ها، نوع زندگی، تفریحات و حتی گرایش سیاسی‌ و مذهبی دسته‌‌بندی کنیم. بررسی این خصوصیات، باعث می‌شود تا جزئیات بیشتری را درباره‌‌ی مخاطب بدانیم و آن‌ها را بهتر بشناسیم.

مثلا کمپانی علی بابا که در ابتدا برای علاقه مندان به گردشگری ایجاد شد.

  1. نیچ مارکتینگ بر اساس محصول

یکی دیگر از دسته بندی های  نیچ مارکتینگ، مشخص کردن یک محصول خاص است. یعنی در مرحلۀ تولید محصول هم می‌توانید از نیچ‌ مارکتینگ استفاده کنید. این بار به جای بررسی کسب و کارها، به مقایسه محصولات بپردازید.

مثلاً به‌جای اینکه فروشگاه انواع لباس ها را بزنید، یک محصول خاص مثل لباس سایز بزرگ را بفروشید. فرق شما با بقیه لباس فروشی ها این است که شما برای افرادی که اضافه وزن دارند و به راحتی لباس پیدا نمی کنند، لباس مناسب دارید.

در این روش، شما فقط روی یک محصول تمرکز می‌کنید؛ اما آن را با بالاترین سطح کیفیت و خدمات بیشتری به مشتری عرضه می‌کنید. این دو ویژگی مزیت رقابتی شما محسوب می‌شوند که باعث میشود مخاطب شما را انتخاب کند.

  1. نیچ مارکتینگ بر اساس قیمت

در این نوع از رویکرد  که تمرکز آن روی قیمت محصول است، محصول شما یا بسیار گران است و یا معمولی و ارزان. توجه داشته باشید که دموگرافی، موقعیت جغرافیایی و نوع محصول، در قیمت‌گذاری اهمیت زیادی دارند. مثل برند «رولکس» که ساعت‌های لوکس و گران‌قیمت تولید می‌کند و میلیونرهای مشهور را به عنوان نیچ خود انتخاب کرده است.

هرچه در پیدا کردن این جزئیات دقیق‌تر شوید و بازار هدف خود را بهتر بشناسید، موفق‌تر خواهید بود.

نیچ مارکتینگ
جذب مخاطبین در نیچ مارکتینگ

نتیجه گیری :

در ابتدای کار ایدۀ یک محصول به سرتان می‌زند و به دنبال بازار هدف آن می‌گردید. پیش از انتخاب نیچ، مطمئن شوید مخاطب‌هایتان در حدی هستند که شما را به سود برسانند.

در غیر این صورت پیشنهاد می‌دهیم به سراغ مارکت دیگری بروید یا در محصول خود تغییراتی را بوجود بیاورید تا بتوانید نظر گروه‌های دیگر را نیز به خود جلب کنید. اما تا وقتی ایده‌های خود را اجرا نکنید، مطمئن نخواهید بود. حتی اگر موفق هم شدید، یادتان باشد که مارکت‌ها مدام تغییر می‌کنند، پس شما هم باید کسب و کار خود را با آن‌ها جلو ببرید.

0 0 رای ها
رتبه بندی مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x